Blog

Co dělat, když jsem svědkem porušování zákona?

07. 08. 2017

Každý den můžeme být svědky řady situací, které jsou bezohledné k ostatním. Ignorovat je, znamená souhlasit. Děkujeme proto všem, kteří nejsou lhostejní a snaží se náš společný prostor zvelebovat – například zadáváním podnětů na portálu Chodím Olomoucí. 


V případě, že se stanete svědky porušování zákona (např. vandalismu, bezohledné/protizákonné parkování vozidel a další) je vždy nutné dodržet následující postup: 


1. kontaktovat přímo...


Zdražení parkování v centru Olomouce

19. 07. 2017

Začátek léta v Olomouci přinesl novinku – změnu systému a zdražení parkování v centru města. Podle vyjádření Olomoucké radnice, smyslem je podpora veřejné dopravy a dalších módů dopravy (jako například chůze nebo jízda na kole) a omezení individuální automobilové dopravy. 


Může zdražení parkování ovlivnit naše dopravní chování? 

Volba dopravního módu, tj. jestli ráno z domu vyrazíme pěšky, na kole, hromadnou dopravou nebo autem, je do velké míry...


Přechod na Žižkově náměstí: kratčeji už to opravdu nejde aneb Když zelená zmizí dřív, než nařizuje zákon

03. 07. 2017

Přechod přes ulici 17. listopadu u Pedagogické fakulty nemá mezi obyvateli Olomouce dobrou pověst. Zdá se, že při seřizování semaforů se jaksi zapomnělo na chodce: zelená jim svítí velmi krátce, zatímco červená trvá neobvykle dlouho. Přechod se proto v červnu ocitl v hledáčku zájmu dopravních psychologů z Katedry psychologie.

Začněme trochou teorie. Délka intervalu červená-zelená se pochopitelně odvíjí od samotné délky přechodu. Předpisy nařizují,...


Studentské práce

23. 06. 2017

Studenti Katedry psychologie Univerzity Palackého v Olomouci zpracovali v průběhu roku 2017 navrhované řešení vybraných podnětů z portálu Chodím Olomoucí. V níže uvedených soubor ech si můžete prohlédnout návrhy řešení podle témat tak, jak je vidí studenti, kteří v našem městě tráví své studijní roky. „Zelená znamená jít, ne přejít,“ říkají normy

14. 06. 2017

Když jsem se před nedávnem nastěhovala do Olomouce a poprvé přecházela přes přechod na ulici 17. listopadu u Pedagogické fakulty, myslela jsem, že se porouchal semafor. Zelená na něm svítí opravdu onu normami nejnižší povolenou dobu – 5 vteřin. Když nás všechny odmalička učí, že červená na přechodu znamená „rychle pryč“, může nás tato situace velmi zmást. Není však třeba.

V normách pro navrhování semaforů se můžeme dočíst, že jejich...


Nejčastější zranění chodců jsou v důsledku neexistující nebo neudržované dopravní infrastruktury – zejména chodníků

14. 06. 2017

Evidence dopravních nehod se již dlouhou dobu orientuje spíše na nehody spojené s vozidly a poněkud vylučuje úrazy chodců, čímž nepřímo poukazuje na určitý nezájem o jejich bezpečí. Díky studiím pocházejících například ze Švédska se však situace začíná pomalu měnit a úrazy chodců způsobené např. nevyhovujícím povrchem chodníků pomalu přestávají být opomíjeným tématem - především z důvodu všeobecného demografického stárnutí populace,...


Auto jako zbraň

14. 06. 2017

V posledních měsících se začalo ve veřejném prostoru mluvit o autě jako o zbrani. Příčinou bylo několik teroristických útoků, při kterých pachatelé použili auto jako prostředek k zavraždění jiných lidí.  Namátkou můžeme vzpomenout útok v Berlíně koncem roku 2016 nebo nedávný útok v Londýně. Celkově bylo zavražděno 16 lidí. 

Přemýšlím nad důvodem, proč je společnost tolik citlivá k vraždám, když je akt označen jako teroristický útok....