Blokování nájezdů na chodník pro vozíčkáře autem

Velice často jsem svědkem, jak bezohlední řidiči parkují v místech nájezdu na chodník, který je určen především pro vozíčkáře. Každý, kdo měl možnost poznat jak je velice obtížná jízda vozíčkáře přes rozměklou hlínu na trávníku z důvodu vyhnutí se těmto automobilům a zrovna tak i pro maminky s kočárky, mi dá za pravdu. Už jen hledání volné škvíry mezi auty je velice náročné.
Několikrát jsem se již otázala náhodně procházející hlídky městské policie,
zda-li jim tato skutečnost nevadí a vždy jsem byla uzemněna odpovědí: 'A VY JSTE KDO'. Tím jsem plně poznala bezvýchodnost a chybějící snahu o nějaké řešení. Dosti dobře nevím, z jakého důvodu magistrát tyto zajisté nákladné nájezdy buduje, když mohou býti tyto nájezdy takto beztrestně zneužívané. Viděla jsem v jiných městech, že je toto alespoň troch řešeno žlutými pruhy u chodníku, které by jistě byly vhodné i na místě kde chodci běžně přecházejí ulici (kde není zebra) a musí se zrovna tak vyhýbat zaparkovaným automobilům bezohlednými řidiči.
Jedná se o konkrétní místa, Pionýrská (u podchodu) a Čajkovského, ale určitě tento problém je k vidění po celém městě.

Zaslal: Chodím Olomoucí, 26.01.2017 v 18:20

Nová Ulice-
 
 

Komunikace o řešení podnětu

Zobrazit odeslané zprávy

Odeslaná zpráva: Ing. Martin Luňáček, martin.lunacek@olomouc.eu
(26.01.2017 18:20)

Dobrý den,
na portál Chodím Olomoucí přidal uživatel Chodím Olomoucí následující podnět, který je lokalizován na území městské části Nová Ulice:
Blokování nájezdů na chodník pro vozíčkáře autem
Nová Ulice / Pionýrská
Velice často jsem svědkem, jak bezohlední řidiči parkují v místech nájezdu na chodník, který je určen především pro vozíčkáře. Každý, kdo měl možnost poznat jak je velice obtížná jízda vozíčkáře přes rozměklou hlínu na trávníku z důvodu vyhnutí se těmto automobilům a zrovna tak i pro maminky s kočárky, mi dá za pravdu. Už jen hledání volné škvíry mezi auty je velice náročné.
Několikrát jsem se již otázala náhodně procházející hlídky městské policie,
zda-li jim tato skutečnost nevadí a vždy jsem byla uzemněna odpovědí: 'A VY JSTE KDO'. Tím jsem plně poznala bezvýchodnost a chybějící snahu o nějaké řešení. Dosti dobře nevím, z jakého důvodu magistrát tyto zajisté nákladné nájezdy buduje, když mohou býti tyto nájezdy takto beztrestně zneužívané. Viděla jsem v jiných městech, že je toto alespoň troch řešeno žlutými pruhy u chodníku, které by jistě byly vhodné i na místě kde chodci běžně přecházejí ulici (kde není zebra) a musí se zrovna tak vyhýbat zaparkovaným automobilům bezohlednými řidiči.
Jedná se o konkrétní místa, Pionýrská (u podchodu) a Čajkovského, ale určitě tento problém je k vidění po celém městě.
Detaily podnětu najdete na adrese:

http://www.chodimolomouci.cz/716




Prosíme Vás o reakci na tento podnět, která by měla obsahovat informaci, jaké kroky budou učiněny pro vyřešení podnětu, v jakém časovém horizontu by problém mohl být reálně odstraněn, případně zdůvodnění neřešení problému.


Odpověď prosím adresujte zpět na tento e-mail. Prostřednictvím administrátora systému bude zaslána uživateli, který podnět přidal, a zároveň zpřístupněna na stránce podnětu všem dalším uživatelům.

V případě, že tento e-mail zůstane delší dobu nezodpovězený, bude na portálu označen statusem "Bez odpovědi".

Lokalizaci problému na mapě, obrazovou dokumentaci a reakce jiných občanů na tento podnět naleznete na následující adrese:


http://www.chodimolomouci.cz/716


Při odpovědi na tento e-mail prosím zachovejte historii zpráv, ulehčí nám to identifikaci podnětů.

Děkujeme za Vaši reakci.
S pozdravem
tým portálu Chodím Olomoucí

Odeslaná zpráva: Ing. Martin Luňáček, martin.lunacek@olomouc.eu
(08.02.2017 13:57)

Dobrý den,

děkuji za odpověď na podnět a lepší objasnění situace. Nicméně odpověď neobsahuje žádné řešení. Je evidentní, že pakliže na daném místě stojí auto, tak to místo ztrácí svůj význam.

Prosím o upřesnění oboru/ instituce, která uvedenou problematiku řeší a navržení konkrétního řešení.

Děkuji, s pozdravem, Matúš Šucha



Detaily naleznete na stránce podnětu:

http://www.chodimolomouci.cz/716




S pozdravem
tým portálu Chodím Olomoucí

Odpoveď: 30.01.2017 09:15

Dobrý den,

obdrželi jsme Váš podnět týkající se bezpečnosti provozu. Vámi uváděná místa se sníženou obrubou jsou obecně nazývána v zákoně 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích místem pro přecházení. Místo pro přecházení je určeno pro pohyb chodců, kočárků a osob se sníženou pohyblivostí přes pozemní komunikaci. Uživatel nemá na místě pro přecházení přednost tak, jako na přechodu pro chodce.
Dle zákona 361/2000 Sb. na přechodu a 5 m před ním nesmí stát, avšak zákon tuto povinnost u míst pro přecházení neuvádí. Z toho důvodu nelze bezohledné řidiče postihovat, žádný přestupek proti zákonu nepáchají. Pouze jsou bezohlední, což není přestupek.
Hledáme způsob, jak dosáhnout toho, aby užívání míst pro přecházení nebylo parkujícími vozidly znemožňováno.
Nabízí se použití vodorovného dopravního značení - žluté čáry klikaté (V12a), avšak vzhledem k množství takových míst by v brzké době byly komunikace ve městě dokonale zažlucené. To by sebou přineslo zvýšení nákladů na pořízení vodorovného dopravního značení, tak posléze na jeho údržbu a obnovu (minimálně jednou za dva roky). Samozřejmě, že v zimních měsících je většinou zakryté sněhem a ledem a ztrácí význam.
Další možností je vytipovat více užívaná místa pro přecházení a tam vodorovné dopravní značení realizovat. To vše je otázkou projednání s vlastníkem komunikací, dopravním inspektorátem policie ČR, státní správou na úseku pozemních komunikací a firmno zajíšťující údržbu dopravního značení.



Považujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Prosíme o konstruktivní a slušnou diskusi.

Novák Pavel:
Přece nechce, aby ta osoba, co má na starosti v Olomouci instalování vodorovného dopravního značení, dělala svou práci iniciativně a starala se, aby maminky s kočárky a vozíčkáři měli kudy chodit.
To je prosím od Vás hodně nezodpovědné!
Vždyť by autíčkáří neměli kde parkovat, ubralo by se jim jedno parkovací místo! Jen ať se vozíčkáři třeba vznášejí.

26.01.2017 v 20:25    

MaO:
Na tom místě by nikdo neměl stát v žádném případě. Porušuje totiž zákon o provozu na pozmeních komunikacích. Je tam myslím napsáno něco v tom smyslu, že je zakázáno stát 5m od hranice křižovatky. Hranice křižovatky se obvykle počítá od toho zaoblení co je vidět na první fotce. Tohle auto má něco přes 4 metry, takže ještě to další červené vlastně stojí v zákazu. Takže v tomhle případě by měla být automaticky pokuta... ale na sídlištích se to neřeší. Prý jen na udání (dle sdělení MP Olomouc). Ale je fakt, že už jsem autoškolu dělal hodně dávno, tak třeba "už to je jinak". ;-)

27.01.2017 v 13:04    

Pavel Skalický:
Kdo si myslí, že tohoto případu se chytně městská policie a bude majitele auta dodatečné řešit a trestat?

28.01.2017 v 08:15    

Antonín S.:
komentář k odpovědi: 30.01.2017 09:15
".........vzhledem k množství takových míst by v brzké době byly komunikace ve městě dokonale zažlucené"
Odpověď je jen zákeřné paušalizování problému za účelem odpálkovat oprávněnou žádost.
Nechte tam nakreslit vodorovného dopravního značení - žluté čáry klikaté (V12a) a nepolemizujte!

30.01.2017 v 18:05    

Chodím Olomoucí:
Samospráva byla vyzvána k doplnění odpovědi a řešení podnětu. Komunikaci se samosprávou je možné sledovat viz výše v části „Komunikace o řešení problému“ po kliknutí na „Zobrazit odeslané zprávy“.
Portál Chodci sobě, Matúš Šucha

08.02.2017 v 13:58    

Petr:
Kdyby se někdo na MMOL potažmo Ol. kraji zamyslel nad tím, jak mohli nechat postavit Čajkarénu v místě už tak problematickém, co se týče parkování, a ještě bez nových parkovacích míst pro Čajkarénu, není se čemu divit se se parkuje kde může (bohužel i nemůže).
A to se velmi "těsíme" až se u pivnice Zubr postaví místo parku monstrum (pneuservis?)

09.02.2017 v 08:31    

Pavlína:
Naprosto souhlasím s panem Petrem, kdy se konečně budou řešit problémy s Čajkarénou? Kdy se postaví parkoviště?

13.02.2017 v 12:39    

Komentáře mohou přidávat jen přihlášení uživatelé.


Pionýrská, Nová Ulice
 

Podobné podněty

Zeleň zasahující do chodníku na ulici Brněnská

Nová Ulice, 03. březen 2017 Čekající na odpověď

Super nebezpecny prechod pres silnici

Nová Ulice, 17. leden 2017 S odpovědí

Parkování v křižovatce - Zeyerova, Blanická, Zeyerova

Nové Hodolany, 11. červenec 2017 S odpovědí

parkování na trávníku na Masarykově třídě

Nové Hodolany, 11. srpen 2017 S odpovědí


Zobrazit všechny podněty