Nebezpečně přecházení na zelenou

Zodpovědnost: Magistrát města Olomouc

Světelná křižovatka od Drápala směrem do centra. V době, kdy mají chodci zelenou, dostanou zelenou i auta směrem od Brna (Havlíčkova) a řidiči samozřejmě za roh nevidí. Vzniká tu spousta situací, kdy řidiči do chodců 'najíždějí' a zastavují těsně u nich, nebo (nemístní) projíždí v mezerách mezi chodci. Těžko pak učit děti chodit na zelenou, když pak musí uskakovat před auty. Je to nevhodně řešeno.

Zaslal: Lukáš B., 08.02.2017 v 09:36

Olomouc-střed-

Komunikace o řešení podnětu

Zobrazit odeslané zprávy

Odeslaná zpráva: Ing. Martin Luňáček, martin.lunacek@olomouc.eu
(08.02.2017 09:36)

Dobrý den,
na portál Chodím Olomoucí přidal uživatel Lukáš B. následující podnět, který je lokalizován na území městské části Olomouc-střed:
Nebezpečně přecházení na zelenou
Olomouc-střed / třída Svobody
Světelná křižovatka od Drápala směrem do centra. V době, kdy mají chodci zelenou, dostanou zelenou i auta směrem od Brna (Havlíčkova) a řidiči samozřejmě za roh nevidí. Vzniká tu spousta situací, kdy řidiči do chodců 'najíždějí' a zastavují těsně u nich, nebo (nemístní) projíždí v mezerách mezi chodci. Těžko pak učit děti chodit na zelenou, když pak musí uskakovat před auty. Je to nevhodně řešeno.
Detaily podnětu najdete na adrese:

http://www.chodimolomouci.cz/731




Prosíme Vás o reakci na tento podnět, která by měla obsahovat informaci, jaké kroky budou učiněny pro vyřešení podnětu, v jakém časovém horizontu by problém mohl být reálně odstraněn, případně zdůvodnění neřešení problému.


Odpověď prosím adresujte zpět na tento e-mail. Prostřednictvím administrátora systému bude zaslána uživateli, který podnět přidal, a zároveň zpřístupněna na stránce podnětu všem dalším uživatelům.

V případě, že tento e-mail zůstane delší dobu nezodpovězený, bude na portálu označen statusem "Bez odpovědi".

Lokalizaci problému na mapě, obrazovou dokumentaci a reakce jiných občanů na tento podnět naleznete na následující adrese:


http://www.chodimolomouci.cz/731


Při odpovědi na tento e-mail prosím zachovejte historii zpráv, ulehčí nám to identifikaci podnětů.

Děkujeme za Vaši reakci.
S pozdravem
tým portálu Chodím Olomoucí

Odpoveď: 08.02.2017 21:07

Dobrý den,

obdrželi jsme k vyjádření Vaši připomínku ve věci křižovatky se světelným signalizačním zařízením (SSZ) na ulici Havlíčkova x tř. Svobody.

SSZ křižovatky a také ostatních křižovatek je nastaveno dle všech zákonných ustanovení, zvláště podle zákona 361/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů, kde v § 5 - povinnosti řidiče, odstavce 2, písmeno "g" je, cituji: " řidič nesmí ohrozit chodce přecházejícího pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje, a dále nesmí ohrozit chodce při odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci, při vjíždění na pozemní komunikaci a při otáčení a couvání".
A § 70 - řízení provozu světelnými signály zákona 361/2000 Sb. v odst.2 "Při řízení provozu na křižovatce znamená pro řidiče", písm."c" : "signál se zeleným plným kruhovým světlem "volno" možnost pokračovat v jízdě, a dodrží-li ustanovení o odbočování, může odbočit vpravo nebo vlevo, přičemž musí dát přednost chodcům přecházejícím ve volném směru po přechodu pro chodce a cyklistům přijíždějícím ve volném směru po přejezdu pro cyklisty."

Z uvedeného tedy vyplývá, že SSZ křižovatky je v souladu se zákonem 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.



Považujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Prosíme o konstruktivní a slušnou diskusi.

Vladislav Balún:
Vozidlu, ktoré odbočuje do prava a približuje sa k prechodu pre chodcov, signalizuje ( vozidlu ) tzv. ,,žltý panáček", že má dať prednosť chodcom, ktorí v danú chvíľu ,,majú zelenú".

08.02.2017 v 14:10    

Lukáš:
Aha, tak to už jsem v klidu. Ono také něco tak opravdu výrazného, jako jsou závory na vlakových přejezdech také zcela zabraňují autům vjet do kolejiště v době projíždění vlaku a nic takového se nikdy neděje, nebo ano? Takový blikající žlutý panáček, je pak tutovka. Upozornění na nevhodnost řešení světelné signalizace (navzdory panáčkovi) poukazuje na to, že tento systém není funkční, popř. dostačující. Děkuji za zájem a komentář.

16.02.2017 v 09:50    

Marcel Ludwig:
To, že něco odpovídá legislativě, ještě neznamená, že to odpovídá potřebám místních... To jsme mohli zůstat v době kamenné. Přístup úřadu mi v tomto případě přijde velmi arogantní, když ani nemá vůli věcně odpovědět občanům, tedy těm, kteří platí daně a systém veřejné správy financují.
Mohl by úřad třeba sdělit důvody, proč je vybráno zrovna toto řešení? Třeba k tomu byl rozumný důvod, který jen nespokojení občané nevidí.
A bylo by snad proti legislativě nastavit křižovatku tak, aby se chodci a automobily „nesetkávali"?

01.03.2017 v 19:50    

Jirka:
A na radnici v Olomouci dál v poklidu mlčí. Vždyť napsali tak hezkou, skoro jako nacyklostylovanou, odpověď, tou dá se vlastně odpověďět skoro na každou připomínku občanů.

Že by odpověděli pánům Lukášovi /16.02.2017 v 09:50 / a Marcelovi Ludwigovi/01.03.2017 v 19:50/?
Na co? Proč?

*** redakčně zkráceno.

07.05.2017 v 22:28    

Chodím Olomoucí:
Vážený pane Jiří,

Vaši reakci jsem zkrátil, nakolik náš portál je apolitický.

08.05.2017 v 12:25    

Komentáře mohou přidávat jen přihlášení uživatelé.


třída Svobody, Olomouc-střed
 

Podobné podněty

Rozbitá nástupiště na autobusovém nádraží v centru Olomouce

Olomouc-střed, 07. červenec 2017 S odpovědí

1. máje - parkování na chodníku

Olomouc-střed, 07. srpen 2017 S odpovědí

Nejhorší přechod v olomouci

Neředín, 23. leden 2017 S odpovědí

Nebezpečný přechod pro chodce

Nová Ulice, 11. říjen 2017 Čekající na odpověď


Zobrazit všechny podněty