Špatná funkce semaforů: U Tržnice na tř. Svobody

Zodpovědnost: Magistrát města Olomouc

Na přechodu u Polikliniky semafor pouští chodce ale po 2-3 krocích opět znamení stůj !!! Dav lidí a mezi nimi i spousta školáčků zastaví a stojí vedle ostrůvku na tramvaj a čeká až opět blikne zelená. Jakmile se rozsvítil zelený signál, většina lidí vyrazila vpřed a jako první asi 10 letý chlapec, v tom se ozval křik stůj tramvaj, která přijíždí zprava od Tržnice a chlapcem, který prudce uskočil, takže upadl se minula doslova o fous. A to už na semaforu opět svítila červená. Přejít silnici je v tomto místě naprosto nemožné a ne jenom dnes.

Semafory jsou neseřízené a zajímá mě, která norma toto může dopustit. Vždyť to ohrožuje život lidí. Kdo by byl odpovědný za úraz či případnou smrt tohoto dítěte?

Zaslal: Chodím Olomoucí, 02.05.2017 v 18:27

Olomouc-střed-

Komunikace o řešení podnětu

Zobrazit odeslané zprávy

Odeslaná zpráva: Ing. Martin Luňáček, martin.lunacek@olomouc.eu
(02.05.2017 18:27)

Dobrý den,
na portál Chodím Olomoucí přidal uživatel Chodím Olomoucí následující podnět, který je lokalizován na území městské části Olomouc-střed:
Špatná funkce semaforů: U Tržnice na tř. Svobody
Olomouc-střed / třída Svobody
Na přechodu u Polikliniky semafor pouští chodce ale po 2-3 krocích opět znamení stůj !!! Dav lidí a mezi nimi i spousta školáčků zastaví a stojí vedle ostrůvku na tramvaj a čeká až opět blikne zelená. Jakmile se rozsvítil zelený signál, většina lidí vyrazila vpřed a jako první asi 10 letý chlapec, v tom se ozval křik stůj tramvaj, která přijíždí zprava od Tržnice a chlapcem, který prudce uskočil, takže upadl se minula doslova o fous. A to už na semaforu opět svítila červená. Přejít silnici je v tomto místě naprosto nemožné a ne jenom dnes.

Semafory jsou neseřízené a zajímá mě, která norma toto může dopustit. Vždyť to ohrožuje život lidí. Kdo by byl odpovědný za úraz či případnou smrt tohoto dítěte?

Detaily podnětu najdete na adrese:

http://www.chodimolomouci.cz/804




Prosíme Vás o reakci na tento podnět, která by měla obsahovat informaci, jaké kroky budou učiněny pro vyřešení podnětu, v jakém časovém horizontu by problém mohl být reálně odstraněn, případně zdůvodnění neřešení problému.


Odpověď prosím adresujte zpět na tento e-mail. Prostřednictvím administrátora systému bude zaslána uživateli, který podnět přidal, a zároveň zpřístupněna na stránce podnětu všem dalším uživatelům.

V případě, že tento e-mail zůstane delší dobu nezodpovězený, bude na portálu označen statusem "Bez odpovědi".

Lokalizaci problému na mapě, obrazovou dokumentaci a reakce jiných občanů na tento podnět naleznete na následující adrese:


http://www.chodimolomouci.cz/804


Při odpovědi na tento e-mail prosím zachovejte historii zpráv, ulehčí nám to identifikaci podnětů.

Děkujeme za Vaši reakci.
S pozdravem
tým portálu Chodím Olomoucí

Odpoveď: 04.05.2017 11:41

Dobrý den,

děkujeme za Váš podnět ve věci bezpečnosti provozu, zejména chodců na světelně řízených křižovatkách.

Obecně je standardem řídícího počítače světelného siganlizačního zařízení (SSZ) křižovatky, že nepustí signál volno v křižících se směrech a to jak vozidel, tak chodců vs. vozidla. V takovém případě by SSZ přešlo do blikající oranžové. Technicky je tato možnost jednoznačně vyloučena. Pro jistotu byl požádán technik údržby o kontrolu zařízení, zde nebyla shledána, ani zaznamenána žádná porucha.

Druhý den po popsaném incidentu bylo provedeno místní šetření na dotčené křižovatce. Délka zeleného signálu pro chodce přes tramvajové koleje je na přechodu u polikliniky 6-7 sekund, u Tržnice jejeho délka 7-8 sekund.

Vždy je SSZ nastaveno tak, že pokud chodec vstoupí v době svítící zelené na přechod a naskočí červená, může bezpečně dokončit přecházení, aniž by byl ohrožen vozidly křížícími jeho směr. Pro přecházející osobu se počítá s rychlostí pohybu okolo 3 km/hod., tedy normální chůze, nikoli rychlá.

Z popsaných skutečností tedy plyne, že v daném kritickém okamžiku zapůsobil lidský faktor, ať už na kterékoli straně zúčastněných, pravděpodobně na straně řidiče vozidla MHD.



Považujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Prosíme o konstruktivní a slušnou diskusi.

Antonín:
Žádáme, aby světelné signalizační zařízení bylo na tomto přechodu nastaveno tak, aby pokud chodec vstoupí v době svítící zelené na přechod, tak, aby zelená svítila po celou dobu jeho přecházení, tedy aby mohl bezpečně a v klidu dokončit přecházení, a nebyl vystaven najíždění bezohledných řidičů motorových vozidel a tramvají.

05.05.2017 v 20:07    

Komentáře mohou přidávat jen přihlášení uživatelé.


třída Svobody, Olomouc-střed
 

Podobné podněty

Nesmyslné značení cyklostezky v Bezručových sadech

Olomouc-střed, 16. březen 2017 S odpovědí

Nepřehledná křižovatka

Olomouc-střed, 28. listopad 2016 S odpovědí

Smazaný přechod na parkovišti u Androva stadionu

Lazce, 28. listopad 2016 S odpovědí


Zobrazit všechny podněty